Begin november trok de nationale Canonkaravaan door Overijssel. De Canonkaravaan is een landelijk initiatief om in alle provincies aandacht te vragen voor de Geschiedeniscanon in het onderwijs. Vanaf het schooljaar 2009-2010 zijn de vijftig vensters van de Canon verplichte lesstof op basisscholen en in de onderbouw van het voortgezet onderwijs.

Canon in de klas
Erfgoed Nederland wil de landelijke Canon zo regionaal mogelijk inzetten en heeft daarom de Canonkaravaan in het leven geroepen. Doel van de bijeenkomsten was leerkrachten en instellingen te informeren en inspireren over de mogelijkheden die de Canon biedt voor gebruik in de klas. Daarbij staat de ‘vertaling’ van landelijke vensters naar de lokale situatie centraal.
Drie regio's
In november was Overijssel aan de beurt. Om de Canon zo lokaal mogelijk te verankeren, is in Overijssel gekozen voor drie bijeenkomsten: in de Kop van Overijssel, in Salland en in Twente. Tijdens alle bijeenkomsten hebben de educatief medewerkers van het Historisch Centrum Overijssel een workshop gegeven over een lesproject van het Historisch Centrum Overijssel dat aansluit bij een Canonvenster.
Drie projecten
In de Kop van Overijssel was dat het nieuwe project ‘Oorlog dichtbij Huis Steenwijk’ en in Salland het succesvolle ‘Oorlog dichtbij Huis Nijverdal-Hellendoorn’. Deze projecten, geschikt voor de groepen 7 en 8, kunnen de Canonvensters over de Tweede Wereldoorlog en Jodenvervolging vervangen. Tijdens de bijeenkomst in Twente werd het nieuwe project ‘Het Storkgebeuren’ gepresenteerd: een lespakket voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs in samenwerking met Twents Techniekmuseum HEIM. Centraal in dit lesproject staat Stork als verlicht werkgever. Na de presentatie op 26 januari 2009 is het lespakket beschikbaar voor het onderwijs. De inhoud ervan sluit aan bij de vensters De eerste spoorlijn en Verzet tegen kinderarbeid.
Projecten over de eigen omgeving
In totaal hebben ruim 220 leerkrachten en vertegenwoordigers van erfgoedinstellingen de Canonkaravaan bezocht. De workshops van het Historisch Centrum Overijssel trokken zo’n dertig deelnemers. Instellingen zoals het Historisch Centrum Overijssel kunnen met bestaande of nieuwe projecten een aantal vensters uit de Canon vervangen of verbreden. Daarmee wordt de verplichte lesstof deels vervangen door projecten over de eigen omgeving.
Heemaf ‘Uit de kast’, 100 jaar een sterke merknaam
In 2008 was het 100 jaar geleden dat de merknaam HEEMAF werd gedeponeerd. Onlosmakelijk verbonden met de naam HEEMAF is het bekende logo, dat stand heeft gehouden tot in de jaren ’70 van de vorige eeuw. Het Twents Techniekmuseum HEIM heeft met een prachtige expositie in het najaar van 2008 aandacht besteed aan het jubileum van dit bijzondere bedrijf. Het Historisch Centrum Overijssel haalt in januari en februari 2009 de expositie naar Zwolle.